Európai Vidra - Vydra riečna
Lutra lutra
Európai vidra
(Lutra lutra) a menyétfélék családjába tartozó emlősfaj, enyhén veszélyeztetett faj - majdnem veszélyeztetett. A 7 és 15 kg közötti súlyú, akár 1,3 m hosszúságú, a vízben való élethez jól alkalmazkodott emlős. Feltűnően hosszú testalkatával, úszószárnyaival és számos más tulajdonságával tökéletesen alkalmazkodott a vízben való élethez. Ez a faj a bundájáért folytatott intenzív vadászat és a környezetszennyezés miatt csaknem kipusztult. A vízfolyások partjainak szabályozása is kedvezőtlenül hatott a populációjára. Becslések szerint Szlovákiában ma már csak mintegy 150 folyami vidra él. Leggyakrabban februárban és márciusban párosodik, és 2 hónap terhesség múlva 2-3 kölyöknek ad életet.A kölykök 7-8 hétig szopnak, 6-9 hónapig ápolják őket, 6 hetes korukra már tudnak úszni és nagyon játékosak. Az ivarérettséget 3 évesen érik el. Életkoruk 15-20 év. Éjszakai életmódot folytatnak, és leggyakrabban éjszaka vadásznak. Kiváló vadász, elsősorban halakra vadászik, ezért kiváló úszó és búvár. A vízben nagyon fürge, a szárazföldön pedig ugrál. Víz alatti bejárattal rendelkező odút ás. Halakkal, rákokkal, békákkal, rágcsálókkal és néha rovarokkal is táplálkozik.
A vidrák aranyosak, és úgy néznek ki, mintha mindig nevetnének. Társaságkedvelőek, és órákig lehet nézni őket játszani. Nagyon találékonyak, például szeretnek a parton lecsúszni a vízbe, mint a gyerekek a csúszdán. Érdekes, hogy különböző füttyszerű hangokat is adnak ki, de emberszerűen vihognak is. Nemrégiben, egy év után, ismét látták őket a Vydrica vízfolyás közelében, a Vydrica folyó mellett. Természetesen kiváló úszók, szívesen merülnek, miközben egymást is képesek kergetni a víz alatt. A parton nem sétálnak, inkább ugrálnak. Nagyon vastag szőrzetük védi őket a víztől, úszópapucsuk és hatalmas farkuk van, ami miatt gyorsak és fürgék a vízben. Nyomaikat az iszapban is könnyen felismerhetjük nehéz farkukról.
A folyami vidrák törvény által védettek, és menyétszerű ragadozók. Súlyuk 5 és 12 kilogramm között van, a hímek pedig jóval nagyobbak. Akár 20 évig is élhetnek. A vidrák kiváló vadászok, és gyakran látni őket halakkal a szájukban, de a pézsmapatkányokat és a kisebb vízimadarakat is kedvelik. Hihetetlenül hosszú ideig, akár 4 percig is bírják a víz alatt, és akár 15 kilométer/órás sebességgel is képesek úszni. Azonban a vízben is tudnak pihenni, például a hátukon lebegve, ami különösen kedves látvány.
A vidrák kedvelik például a Kis-Dunát, vagy elmehetünk Nová Dedinkába, és a családi parkban a tanösvény mellett, a Fekete víz patak folyásánál más állatokkal együtt megfigyelhetjük őket. A legjobb esély arra, hogy vidrát lássunk, az esti órákban van, amikor általában vadászni indulnak. Télen azonban nappal is vadásznak, hogy feltöltsék a meleghez szükséges energiát.
A több mint 10 cm átmérőjű föld alatti odú nyílása gyakran fák gyökerei között és alatt található; az odú egyik járata közvetlenül a vízbe vezet ; a 2-3 méter hosszú odú végén széles, fűvel és mohával borított fekvőhely található. Az odúnak egy függőleges szellőzőaknája van; közelében a hóban (akár 20 m) vagy a parton lévő iszapban (1-2 m) is találhatók csúszdák.
A vidra és a hód parti építménye között az a különbség, hogy a vidra építménye a föld alatt van - a hódé a föld felett, viszonylag szellős, ezért nincs szellőzőaknája.
Vydra riečna
(Lutra lutra) je druh cicavca z čeľade lasicovité , malo ohrozený druh – takmer ohrozený
Je to cicavec značne prispôsobený životu vo vode s hmotnosťou 7 až 15 kg a celkovou dĺžkou do 1,3 m. Tvarom tela, ktoré je nápadne dlhé, plávacími blanami a mnohými ďalšími znakmi sa dokonale prispôsobila životu vo vode.
Ide o druh, ktorý bol vďaka intenzívnemu lovu pre kožušinu a znečisteniu takmer vyhubený. Negatívne jeho počet ovplyvnilo aj regulovanie brehov vodných tokov. Podľa odhadov dnes na Slovensku žije len asi 150 kusov vydier riečnych
Pári sa najčastejšie vo februári a marci, po 2 mesiacoch rodí 2-3 mláďatá. Mláďatá cicajú 7-8 týždňov, stará sa o nich 6-9 mesiacov a už vo veku 6 týždňov vedia plávať a sú veľmi hravé. Pohlavne dospievajú v 3 rokoch. Dožívajú sa 15-20 rokov.
Je nočný živočích a loví najčastejšie v noci. Je výborný lovec, loví najmä ryby, preto výborne pláva a potápa sa. Vo vode je veľmi obratná a na súši hopká. Vyhrabáva si brloh s vchodom pod vodou.
Živí sa rybami, rakmi, žabami, hlodavcami a niekedy sa uspokojí aj s hmyzom.
Vydry sú roztomilé a vyzerajú, akoby sa stále smiali. Sú spoločenské a pri hrách ich dokážete pozorovať celé hodiny. Sú veľmi vynaliezavé, radi sa napríklad spúšťajú z brehov do vody ako deti na šmýkačke. Zaujímavé tiež je, že vydávajú rôzne zvuky podobné pískaniu, ale aj ľudskému chichotaniu. Pobytové stopy vydry riečnej spozorovali počas tohto týždňa po roku opäť v okolí vodného toku Vydrica pri Sú samozrejme výbornými plavcami a radi sa potápajú, pričom aj pod hladinou sa dokážu naháňať. Na brehoch nechodia, ale skôr skackajú. Majú veľmi hustú srsť, ktorá ich chráni pred premočením, plávacie blany a obrovský chvost, vďaka ktorému sú vo vode rýchle a obratné. Podľa ťažkého chvosta ľahko rozoznáte aj ich stopy v blate.
Vydry riečne sú zákonom chránené a patria medzi lasicovité šelmy. Vážia od 5 do 12 kilogramov, samce sú výrazne väčšie, dožívajú sa až 20 rokov. Vydra je výborný lovec a často ju uvidíte s rybou v ústach, ale chutia im aj ondatry a malé vodné vtáky. Pod vodou vydržia neuveriteľné 4 minúty a plávať dokážu rýchlosťou až 15 kilometrov za hodinu. Vo vode však vedia aj relaxovať, napríklad plávaním na chrbte, čo je obzvlášť milý pohľad.
Vydrám sa páči napríklad v Malom Dunaji, alebo sa môžete vybrať do Novej Dedinky a spolu s inými zvieratami ich pozorovať v Rodinnom parku pri náučnom chodníku, na toku potoka Čierna voda. Najväčšia šanca zbadať vydru je podvečer, kedy zvyčajne chodia loviť. V zime však lovia aj počas dňa, aby si dopĺňali energiu, ktorú potrebujú na zahriatie.
Otvor do podzemnej nory s priemerom nad 10 cm je často medzi a pod koreňmi stromov; nora má jednu z chodieb vyúsťujúcu priamo do vody ; nora dlhá 2-3 metre má na konci široké, trávou a machom vystlané ležovisko. Nora má jednu zvislú vetraciu šachtu; v blízkosti nory možno nájsť aj kĺzačky v snehu (aj 20 m) alebo v blate na brehu (1-2 m).
Odlišnosti medzi stavbou vydry a bobra na brehu sú v tom, že je u vydry je podzemná - u bobra pozemná, relatívne vzdušná a preto bez vetracej šachty.