Vissza a listához

Felfedező úton Kürti szigetben a tőkési ág különleges állatait kutatva

A Csallóközkürti 1-4. Alapiskolával közös felfedező útra indultunk a Kürti szigeti hídhoz, a Szlovák állami vízgazdászok szervezésében

Az ACC04P05 kódnevű projekt, amely a Tőkési ág ártere minőségének javítását túzte ki célul tovább folytatódik. A projekt része az is, hogy informálják a fiatalokat az ágról, élővilágáról és érdekességeiről. Valamint arról is, hogy mit érdemes és mit kötelező betartani az 5. szintű védelmi területen és, hogy az miért jó az itt élő fajoknak. A Szlovák vízgazdálkodási vállalat munkatársai szlovák nyelven készítették elő a programot és a megegyezés szerint a társulásunk fordította le a gyerekeknek magyarra.

Ezen a napon 5 fajról volt szó, melyek az ágban is élnek:

1. Vöröshasú unka - Kunka červenobruchá 

Ez egy veszélyeztetett békafaj, melyre jellenző a figyelmeztető színű hasa. A fekete alapon jellegzetes vörös-narancssárga foltok vannak, melyeket fenyegetés esetén az ellenség felé mutat és így úgy néz ki mintha sárga, vagy vörös szemei lennének elöl és hátul is. Télen a sárban hibernálja magát.  Jellegzetesen szúnyoggal táplálkozik. Mivel veszélyeztetett, 230 EUR bírságot fizethet, aki bántja.

2. Sárgás szitakötő - Klínovka žltonohá

Ez a faj nem igazi szitakötő, hanem ékfarkú szitakötő, melyeknek a szemei különállóak, míg a szitakötőké a fejük elején van összekötve. A faj hímeinek szeme zöld és a víz felett repülve vadásznak. A nőstény fajok szeme zöldeskék és rejtőzködő életmódot folytatnak, főként a fűben tartózkodnak a víztől nagyobb távolságra. A vízszennyezés, a patakszabályozás, a parti növényzet kivágása és kaszálása miatt az élőhelyük kipusztul és így a faj is veszélyeztetetté válik.

3. Jégmadár - Rybárik riečny

A jégmadarknak a túléléshez nagyon tiszta álló, vagy folyó vízre van szükségük. Ha megtalálhatók egy területen, az annak a jele, hogy ott nagyon tiszta a víz. A fészküket függőleges földfalba vájt hosszú járat végére építik. Eleinte a lábukkal ássák ki az odút, később, amikor mélyebbre jutnak, a csőrüket használják. A nőstény 5-7 tojást rak a földbe ásott, előkészített kamrába, amelyen mindkét szülő felváltva ül. Körülbelül 20 nap múlva kelnek ki a fiókák. A kikelés után 23-27 nappal a fiókák kirepülnek a fészekből. A sötét üregben a szülők a fiókákat a csőrükön lévő fehér folt segítségével találják meg. A nősténynek a csőrének töve piros, míg a hímé fekete, így tudjuk megkülönböztetni őket. A jégmadár 7-15 évig él. Halakkal táplálkoznak, és amíg egy jégmadár kb 16-17 centiméter hosszú, képes 12 cm nagyságú halat is megfogni. A Jégmadár télen is nálunk marad, csak ilyenkor igyekszik olyan helyen tartózkodni, ahol erősebb a víz folyása és így nehezebben fagy be.

4. Szürke gém - Volavka popolavá

A gyerekek örömére sikerült látniuk egyet ebből a madárból az ág hídjáról. A szürke gém magasan a fák koronájában fészkel, nagy ágakból összerakott fészkekben. Nagyon félénk madár és csak olyan helyen marad meg, ahol az erdőben csend van. Mivel ezekből a helyekből egyre kevesebb van, veszélyeztetté vált. Számára kifejezetten fontos, hogy a Tőkési ág mentén csend legyen. Halakkal és kétéltűekkel táplálkozik. Amikor megijed, kihánja magából a táplálékot, így könnyítve meg a a testét a meneküléshez. Kolóniákban fészkelnek, a fészekben 4-6 darab zöldeskék tojás van, melyek általában 23 nap után kelnek ki. A gém felnőttkora 2 éves korában kezdődik. Ez egy költöző madár, mely télen melegebb éghajlatú helyekre vándorol.

5. Széles tavicsíkbogár - Potápnik dvojčiarový

Mind a bogarak, mind a lárvák életük nagy részét a víz alatt töltik. A tojásokat kora nyáron rakják le a vízinövények szárába, és a lárvák fejlpdése a vegetációs időszak hátralévő részében folytatódik. A sikeres túléléshez mélyebb, vízi növényekkel kellően benőtt tavakra van szüksége. A hímekenek mellső lábai kerek korongokká bővülnek. Az aljukon számos kerek szívó található, amelyekkel a nőstényt a párzás során megtartják. A faj visszaszorulása elsősorban a megfelelő vízes élőhelyek, tavak és patakok pusztulásának, valamint a mezőgazdasági szennyvízzeé való szennyezésüknek tudható be.

A felfedező körút végén az osztályok kaptak kitöltésre egy keresztrejtvényt, amelyen megmutathatták, hogy mire emlékeznek a tanultakból. A közös kép után, mindenki elégedetten ment haza.

Támogatók